"Bądzmy odpowiedzialni za środowisko"(03.04.2009r.)

IV edycja międzyszkolnego konkursu z zakresu ekologii, ochrony przyrody i zachowania środowiska naturalnego pt.: „BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI ZA ŚRODOWISKO” została zorganizowany we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Polesia z/s w Chełmie oraz Lasami Państwowymi – Nadleśnictwem Chełm.

Do szkolnego etapu IV edycji konkursu dnia 11 marca 2009r. przystąpiło 113 uczniów w 9 chełmskich szkołach podstawowych.

Eliminacje międzyszkolne konkursu „BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI ZA ŚRODOWISKO” odbyły się 3 kwietnia 2009r. w Szkole Podstawowej Nr 11 w Chełmie. Wzięło w nich udział 25 uczniów, reprezentantów poszczególnych szkół podstawowych.

Uczestnicy ekologicznych zmagań mieli okazję zaprezentować swoją wiedzę w teście zawierającym zagadnienia z zakresu:

·      zależności między biotycznymi i abiotycznymi elementami ekosystemu,

·      ochrony powietrza i wód, segregacji odpadów,

·      roślin i zwierząt chronionych w Polsce,

·      form ochrony przyrody w regionie i w Polsce.

W części ustnej 5 laureatów testu:

·      rozwiązywało zadanie na temat zasad zachowania czystości w najbliższym otoczeniu uczniów i środowisku naturalnym,

·      odczytywało oznakowanie odpadów szkodliwych,

·      na podstawie zdjęć rozpoznawało rośliny i zwierzęta objęte ochroną prawną w Polsce,

·      na podstawie liści rozpoznawało drzewa polskich lasów,

·      dokonywało selekcji odpadów na papier, szkło, aluminium, plastik oraz tzw. „trudne odpady”,

·      na podstawie zdjęć i krótkiego opisu rozpoznawało formy ochrony przyrody w regionie.

Pracę uczniów oceniała komisja powołana przez organizatorów w składzie:

-    pani Małgorzata Deneka - Angel – Zespół Parków Krajobrazowych Polesia z/s w Chełmie,

-       pani Mirosława Ślipińska – Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Chełm,

-       pani Jolanta Kuryjak – Szkoła Podstawowa Nr 4 w Chełmie,

-       pani Dorota Augustyniak – Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 3 w Chełmie,

-    pan Robert Wójtowicz - Szkoła Podstawowa Nr 11 w Chełmie.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Natalia Wojtaszuk (SP 5, opiekunowie Halina Suchoń–Mazurek, Bożena Medolińska),

II miejsce – Gabriela Pękała (SP 2, opiekun Jolanta Szkodzińska),

III miejsce – Adrian Sitarczuk (SP 3, opiekun Dorota Augustyniak),

IV miejsce – Natalia Trestka (SP 4, opiekun Jolanta Kuryjak),

V miejsce – Agnieszka Pietrzak (SP 1, opiekun Małgorzata Prokopiuk).