DZIEŃ DRZEWA

Zapraszamy do obejrzenia 2 filmów, które są efektem realizacji projektu przyrodniczo – literackiego z okazji Dnia Drzewa w naszej szkole.

Filmy są zamieszczone na facebookowej stronie SP11 w Chełmie – EkoLOGICZNI.

Pierwszy film powstał ze zdjęć wykonanych przez uczniów, którzy samodzielnie sfotografowali i rozpoznali różne gatunki drzew w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Tekstową warstwę filmu stanowią nagrania fragmentów książki autorstwa Petera Wohlleben pt.: „Sekretne życie drzew”. Po obejrzeniu filmu dowiemy się, jak drzewa współpracują ze sobą i z innymi organizmami, które je otaczają oraz jak ostrzegają się przed roślinożercami i eliminują szkodniki, zachęcając do współpracy ich naturalnych wrogów.

Motywem przewodnim drugiego filmu są opisy drzew, lasów, sadów i naturalnych krajobrazów obecne w utworach literackich. Teksty w interpretacji młodych wykonawców prezentują piękno przyrody utrwalone w wierszach Leopolda Staffa, narodowej epopei „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza oraz powieściach dla dzieci „Ania z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery i „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza.

Mamy nadzieję, że dzięki obejrzeniu wyników naszej pracy drzewa staną się Wam bliższe, a ich świat ciekawy i wart poznania. Zależy nam również, abyście docenili obecność drzew w swoim otoczeniu, bo bez drzew nasza rzeczywistość byłaby niepełna i smutna.

W przygotowaniu prac projektowych uczestniczyło 37 uczniów pod kierunkiem nauczycieli: Joanny Słupczyńskiej i Małgorzaty Lipińskiej.